Találatok: 1 - 8 (8 összesen)
  1. #1
    Kiss Szabolcs Adminisztrátor
    Csatlakozott
    2007. 04. 22.
    Város
    Bp <-> Zalaegerszeg
    Üzenetek
    21.387
    A változó időjárás azt jelenti, hogy mind az időmérő és mind a versenyek során lehetséges változó intenzitású eső, persze ettől függetlenül a verőfényes napsütés sem kizárt, az időjárási feltételek dinamikusan változnak, persze ésszerű határok között.

    A pályán uralkodó aktuális és várható időjárásról a VERESENYINFORMÁCIÓK menüben lehet tájékozódni. A magyar fordítás viszont kicsit félrevezető lehet, a FELTÉTELEK sor jelenti az aktuális állapotokat, az IDŐJÁRÁS rész pedig a várható előrejelzést a közeljövőre nézve:


    A képen pirossal beírtam a magyar szöveg pontosítását...


    Az optimális gumiválasztásról és taktikáról Huszi ír a következő posztban részletesen, érdemes alaposan elolvasni!
    Utoljára módosította: neilszab; 2014. 09. 17. 08:57.

  2. #2
    Huszar Norbert Versenyző huszi logója
    Csatlakozott
    2012. 10. 06.
    Város
    Nagyvárad
    Üzenetek
    514

    Race07 - változó időjárás

    Nos, én így látom a gumikérdést. Fontos, hogy ezek NEM tények, csak én ezeket tapasztaltam és én eszerint döntöm el, hogy mivel indulok, és legtöbbször bejön, de garanciát azért nem vállalok érte, mert voltam már első kör után boxban (száraz pályára esőt írt, aztán fél kör alatt kisütött a nap)

    Alapvetően 4 fajta pályaállapotot lehet megkülönböztetni:
    száraz, nyirkos, nedves, elárasztott

    ..és 3 időjárás típust
    száraz, esős, zivatar

    Leegyszerűsítve, a pillanatnyi pályaállapot ezeket a gumikat kéri:
    száraz, nyirkos = slick
    nedves, elárasztott = esőgumi

    Onnantól kezd bonyolódni a helyzet, hogy a pálya állapotát nem tudjuk meddig marad olyan, amilyennek a versenyinformációknál írja. A tegnapi futamon R1-en a pályánál nedveset írt, de száraz időjárással. Az XD 2 körig írta nedvesnek a pályát, addig Toga el is lépett 4 secre az esőgumival. a 3ik körtől viszont már csak nyírkos volt a pálya, és lassan utól is értük. (ha valaki kilépett volna megnézni, a versenyinformációknál is ezt írta volna, a pályánál, hogy már csak nyírkos)

    1. száraz pálya, száraz idő = slick
    2. *száraz pálya, esős vagy zivatar- időjárás = slick (vagy nagyon nagyon ritkán esőgumi, abban az esetben ha már a rajtnál is erőteljesen esik, különben slick)
    3. nyírkos pálya, száraz idő = slick
    4. *nyírkos pálya, esős, vagy zivatar az időjárásnál = esőgumi (ritkább esetben slick)
    5. *nedves pálya, száraz idő = slick (nagyon ritkán, de előfordul, hogy mindegy mit teszünk fel, mert kiegyenlítik egymást a futam folyamán, slickkel szerintem itt rosszul járni nem lehet)
    6. nedves pálya, esős, vagy zivatar az időjárásnál = esőgumi
    7. elárasztott pálya, száraz idő = esőgumi
    8. elárasztott pálya esős, vagy zivatar az időjárásnál = esőgumi

    A *csillagos soroknál viszont némileg lutri, mivel nem lehet tudni, hogy a várható időjárás mikor érkezik meg. Zárójelben a ritkábban előforduló.

    Épp tegnap R2-őn volt a 4-esre példa, amikor nyírkos volt a pálya, esős előrejelzéssel. Az esőgumi volt a logikus és ésszerű. Aki slickkel ment ki az kockáztatott. És ha jól láttam, összesen 6-an voltunk slickkel. Nem tudhattuk, hogy mikor kezd el esni. Amikor a rajtrácsra kiléptem, meggyőződésem volt, hogy elrontottam és esőssel kellett volna indulni. Ez azért eléggé get real, valóságban se mindig akkor jön meg amikorra várják. Van hogy meg se jön Tegnap utolsó körben kezdett el szakadni. De jártam már úgy, hogy ugyanilyen előrejelzésnél 2 kör után nem tudtam úton maradni slickkel. Mert vagy esett már a rajtnál, vagy rögtön utána kezdett rá.

    A száraz pálya - esős időre is volt már példám, hogy a verseny első felében a száraz volt a gyorsabb, a másik felében pedig a vizes és összességében kiegyenlítették egymást. vagyis kb mindegy volt milyen gumit választottunk. És ugyanez fordítva.

    2.,4.,5. Szerintem ennél a három esetnél van lutri faktor, ilyenkor a pálya hőmérséklet is szokott segíteni. Én végül azért tettem slicket mindkét futamon tegnap mert 20 fok fölött volt az aszfalt hőmérséklete, ez győzött meg a slickről.

    A real time telemetry lehet, hogy ennél pontosabban meg tudja mondani hogy mikor mit kell feltenni és mégjobban kiszűri a rizikófaktort, én azt nem használom és csak a tapasztalataimat osztottam meg. De a lényeg, hogy a 8 lehetőségből 3-nál nem lehet teljesen biztosra menni, ott közbeszólhat a véletlenszerűség.
    Utoljára módosította: neilszab; 2014. 03. 21. 09:43.

  3. #3
    Sörös Gábor Versenyző Söri logója
    Csatlakozott
    2013. 06. 19.
    Város
    Veszprém
    Üzenetek
    1.588
    Tök jól leírta Huszi. Én ezt annyival egészíteném ki a Real Telemetry-nél, hogy ugye ott mutatja a merre álla kis nyilacska és látni merre tendál az idő. De ami még fontosabb, hogy látni mennyi víz van a pályán. 25% az a határ ahol a nyirkos rész lehet, mert kb. onnantól működik a slick. Ez amúgy a RT -ben ekkor el is szineződik, ha 25 % alá esik a mennyiség az ideális íven. De azért az RTT-vel is mellé lehet nyúlni, de ettől jó. Érdemes Huszi leírásához használni az RTT-t és ez sokat könnyít a dolgokon!

    Leírás az RTT-ről:
    Real Time Telemetry
    Utoljára módosította: neilszab; 2014. 03. 21. 09:08.
    Valaki gyorsan vezet ,valaki alacsonyan száll.. Hogy gurulsz vagy repülsz csak rajtad múlik..

  4. #4
    Kelemen Dávid Versenyző KeCA logója
    Csatlakozott
    2012. 07. 12.
    Város
    Budapest
    Üzenetek
    257
    Idézet Eredetileg Petryx írta Hozzászólás megtekintése
    Egy időjárás figyelő, értelmező gyorstalpaló jöhetne, akár topikot is nyithatna neki valaki aki okos a témában mert vagyunk szerintem páran akik azt sem tudják mi merre hány méter.
    Lestem én a Real Time-ot, de máig nem értem KeCA okfejtését sem, pedig levezette hogy miért jobb választás a slick, mondom ok, akkor én eső gumival megyek!
    Majd mindjárt kiderül, hogy érthetetlen voltam, vagy Te nem fogtad fel.
    Szóval én a realtime telemetry segédprogram alapján döntöttem mindkét futamnál. A race-ben csak tájékozódtam arról, hogy mit jósol a program. Több tényezőt is ír a progi:
    időjárás
    Levegő hőmérséklet
    Pálya hőmérséklet
    az eső valószínűsége %-ban
    az út nedvessége %-ban (ez 2 részre oszlik, on-path és off-path)

    Az első futamnál az időjárás piktogram napos volt, tehát nem volt egy gramm felhő sem az égen. (lehet nézni replayt) A hőmérsékletek sem voltak túl hidegek, az eső valószínűségére 0%-ot írt, az út nedvessége 40%-ról indult és a 2 perc várakozási idő alatt is elkezdett már csökkenni. --> ment a slick

    A második futamnál az időjárás piktogram felhős/esős volt, DE az eső valószínűsége szintén 0% volt, a pálya nedvessége pedig 25-30% körül volt. Éééés itt azt próbáltam elmagyarázni Petryxnek, hogy ha az első futamon se jósolt esőt és nem is esett, akkor elvileg itt se kellene esnie (persze több tapasztalat kell, hogy ez biztos legyen és ne lutri) és a pálya nedvessége az első futamhoz képest kisebb is volt, ergo slick. Persze az utolsó körben hallottam, hogy elkezdett szemerkélni az eső, de nem érzékeltem belőle semmit még a szélvédőn se.

    Szerintem több ilyen futam kellene, ha már állandóan azt hangoztatjuk, hogy get real. Ja, hogy sokan mellé fogunk nyúlni, biztos, de hogy új élmények lesznek, az tuti. Én baromira élveztem mindkét futamot és nem azért, mert épp jól választottam gumit, hanem mert változott a pálya a megszokotthoz képest és ez is egy tényező, amihez alkalmazkodni kell.
    Utoljára módosította: KeCA; 2014. 03. 21. 00:55.

  5. #5
    Kelemen Dávid Versenyző KeCA logója
    Csatlakozott
    2012. 07. 12.
    Város
    Budapest
    Üzenetek
    257
    Idézet Eredetileg Söri írta Hozzászólás megtekintése
    Tök jól leírta Huszi. Én ezt annyival egészíteném ki a Real Telemetry -nél, hogy ugye ott mutatja a merre álla kis nyilacska és látni merre tendál az idő. De ami még fontosabb ,hogy látni mennyi víz van a pályán. 25% az a határ ahol a nyirkos rész lehet ,mert kb. onnantól működik a slick. / ez amúgy a RTT -ben ekkor el is szineződik ,ha 25 % alá esik a mennyiség az ideális íven. De azért az RTT -vel is mellé lehet nyúlni ,de ettől jó. Érdemes Huszi leírásához használni az RTT-t és ez sokat könnyít a dolgokon

    http://forum.gtr-masters.hu/showthre...Time-Telemetry leírás az RTT -ről.
    Neh, írok itt egy fél regényt, azt ott a link amin el van magyarázva.

  6. #6
    Béres Péter Versenyző Yakamoto logója
    Csatlakozott
    2011. 06. 15.
    Város
    Budapest
    Üzenetek
    1.142
    Időjárás téma:

    A gyárit nagyon jól összefoglalta Huszi, az nekem sose volt kerek, de így egy picit tisztább, ezért is használtam az RTT-t mindig, valahogy nekem több információt nyújt, de persze az se bombabiztos, lásd Imola R2, de jó támpontot tud nyújtani.
    Múltkor Söri azt hiszem valahol jól elmagyarázta mi micsoda, illetve most Keca is jól leírta mi volt Imolába, mondjuk nekem úgy rémlik esős piktogram volt R2-nél a.k.a jósolt esőt (ami meg is jött az utolsó körökre), de az aktuális körülmények: pályán/nyomon lévő vízmennyiség, épp száradt is fel és, nem is esett, így a slick nem tűnt olyan rossz választásnak de persze kockázattal (de a valóságba se tudja az ember, hogy mikor kezd el esni vagy áll épp el vagy meddig esik, szóval ott is van mindig lutri ilyen körülmények között, soha nincs elég információ)
    Nekem sincs rengeteg tapasztalatom RTT-vel, de azért mentem esős futamon..de majd kiegészítem vagy összeszedem a RTT-s dolgokat
    Utoljára módosította: neilszab; 2014. 03. 21. 09:08.
    " Be a ghost and be a legend at same time! "

  7. #7
    Kóródi István Versenyző speedr logója
    Csatlakozott
    2009. 10. 26.
    Város
    Miskolc ( Steel City :)
    Üzenetek
    483
    Idézet Eredetileg Yakamoto írta Hozzászólás megtekintése
    Múltkor Söri azt hiszem valahol jól elmagyarázta mi micsoda, illetve most Keca is jól leírta mi volt Imolába, mondjuk nekem úgy rémlik esős piktogram volt R2-nél a.k.a jósolt esőt (ami meg is jött az utolsó körökre), de az aktuális körülmények: pályán/nyomon lévő vízmennyiség, épp száradt is fel és, nem is esett, így a slick nem tűnt olyan rossz választásnak de persze kockázattal (de a valóságba se tudja az ember, hogy mikor kezd el esni vagy áll épp el vagy meddig esik, szóval ott is van mindig lutri ilyen körülmények között, soha nincs elég információ)
    Nekem sincs rengeteg tapasztalatom RTT-vel, de azért mentem esős futamon..de majd kiegészítem vagy összeszedem a RTT-s dolgokat
    R2nél igen mutatott esőt, h lesz de 33% víz volt az ideális íven rajt előtt 2 percel, és folyamatosan csökkent (száradt), majd rajt előtt 10 seccel már 23%ot mutatott. Az utolsó 2 körben hallottam az esőcseppeket a kocsin, illetve megjött a villámlás és dörgés is.
    "Minden ami jó az Olasz! Minden ami megbízható az Japán "


    Cuore Sportivo!

  8. #8
    Sörös Gábor Versenyző Söri logója
    Csatlakozott
    2013. 06. 19.
    Város
    Veszprém
    Üzenetek
    1.588
    Talán még annyi ami kimaradt és fontos, hogy mielőtt változó időnél kimegy valaki a pályára az mindenképp nézze meg milyen gumi van fent még akkor is, ha kedvencnek be van állítva a szlikkel a szet. Mert a game hajlamos felrakni néha pl száraz szetre esőgumit magától. Én már ezt is megtapasztaltam 3-ad magammal nem is olyan rég, így át tudom érezni a 140 fokos gumik okozta kicsattanó örömöt.
    Valaki gyorsan vezet ,valaki alacsonyan száll.. Hogy gurulsz vagy repülsz csak rajtad múlik..

Téma információ

Felhasználók akik böngészik a témát

Jelenleg 1 felhasználó böngészi ezt a témát. (0 tag és 1 vendég)

Közösségi könyvjelzők

Közösségi könyvjelzők

Hozzászólás szabályai

  • Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Mellékleteket nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •