1. Általános szabályok

Az eredeti GTR2 legfrissebb verziójának használata kötelező. Ezen felül csak olyan patch-ek engedélyezettek, amelyek nincsenek hatással az autók teljesítményére és menettulajdonságaira.
Két bajnokság kerül lebonyolításra: egy GT Bajnokság és egy Mosler/Ferrari 360 Modena Bajnokság.

A versenyeket "simulation" módban rendezzük, fix időjárással, az összes zászló szabály érvényben van, a mechanikai sérülések mértéke, a gumikopás és az üzemanyag fogyasztás mértéke normál. A segítségek közül csak a "clutch help" (automata kuplung) engedélyezett és kötelező a "cockpit-view" (cockpit-nézet) használata. A futamokon két boxkiállás mindenki számára kötelező, ennek kihagyása automatikus diszkvalifikációt jelent. A versenyzők számára kormány használata kötelező.

Mindkét bajnokság 16 futamból áll. A verseny eredeti táv 50%-a, azaz 1.5 óra (kivéve a Spa-Francorchamps és a Le Mans futamokat, ahol a versenytáv 2 óra). A verseny végén azok a pilóták értékelhetők, akik a versenytáv 90%-át teljesítették.

A versenyek időpontját a versenynaptár tartalmazza.

Egy bajnokságbeli futamon az indulás jogát a prekvalifikáción keresztül történő nevezés határozza meg, minden egyes futamra, külön-külön, azaz csak azok a pilóták vehetnek részt a futamon, akik érvényes nevezést adnak le a meghatározott időpontig. Azon pilóták, akik neveztek, de nem indulnak a futamon, büntetésben részesülnek!

A pilótáknak saját néven kell versenyezniük. A név megjelenítésének az angol nyelv szabályainak megfelelően kell megtörténnie, tehát először a keresztnév, majd utána a vezetéknév.

A futamokon az időmérő edzés 45 perces, ezt 15 perces warm-up, majd a futam követi.

A futamokba csak jelszó beírásával lehet belépni. A chatroom: GTR-Masters.hu chat, mely a bajnokság weboldaláról érhető el.

A jelszó nem adható ki senkinek, kivéve a Versenyigazgatóság engedélyével.


2. Prekvalifikáció

A bajnokságokban a futamokra az indulási jog megszerzése, illetve a nevezés a prekvalifikáción keresztül történik.
A prekvalifikáció az előző futam utáni nap 0:00 órától a futamot megelőző óráig tart (ez általában hétfő 0:00-tól vasárnap 19:00-ig) adott bajnokság adott pályáján. A prekvalifikációs rendszer adott kategóriába (G2, NGT, GT) tartozó bármelyik autóval, adott pilóta szerveren futott leggyorsabb köridejét elmenti, és automatikusan megjeleníti a prekvalifikációs sorrendben. Legkésőbb a futam előtt 1 órával (általában vasárnap 19:00) minden pilótának neveznie kell a következő futamra azzal az autóval amellyel részt akar venni az adott futamon. A nevezés 1 órával a futam előtt lezárul, aki eddig az időpontig nem nevez, az már csak a C futamon vehet részt (abban az esetben is ha egyébként a nevezett pilóták létszáma csak A és B futam megrendezését teszi szükségessé)!

Amennyiben a futamra 25-nél több versenyző nevez, akkor a bajnoki futam két szerveren (A-futam és B-futam illetve szükség esetén C-futam) kerül lebonyolításra. Ebben az esetben az A-futam maximális létszáma 25 főben, míg a B-futam minimális létszáma 6 főben van meghatározva. Így 25 fő feletti létszámnál minimum az utolsó 6 versenyző a B-futamban kell részt vegyen.
Az A-futamban az indulás joga 107%-hoz van kötve, azok a pilóták akik a prekvalifikációs 1. időhöz képest 107%-on kívül vannak, csak a B-futamon indulhatnak!


3. Használható autók

Csapatokon belül a csapattagoknak kötelező az egyforma autóhasználat.
A választható autók, illetve azok használatára vonatkozó szabályok:
Egy futamon a csapat tagjai azonos autóval kötelesek elindulni. Ennek megszegése a csapat és a pilóták kizárását eredményezi az adott futamról.

NGT
Két autó választható, Ferrari 360 Modena, Mosler.
Az autókat 8-8 alkalommal kell felhasználni, tetszőleges sorrendben.

GT
Választható autók: Ferrari 550 Maranello, Ferrari 575 GTC, Lamborghini Murcielago R-GT, Saleen S7-R, Lister Storm, Corvette C5-R, Maserati MC12, Chrysler Viper GTS-R
Az autókat 2-2 alkalommal kell felhasználni, tetszőleges sorrendben.

Az NGT bajnokságban lehetőség van saját skin-ek használatára, ezt a Versenyigazgatóságnak legkésőbb az első futam előtt egy héttel el kell juttatni. Az így beérkezett skin-eket a Versenyigazgatóság egy csomagban letölthetővé teszi, és azt mindenkinek fel kell raknia. Más, egyedileg külön felrakott skin nem engedélyezett.


4. Pontrendszer

A GT és Mosler/Ferrari 360 Modena Bajnokság egyéni és csapat bajnoki címért folyik, a 16 futamból 14 futam eredménye számít az összesített eredménybe, tehát a két leggyengébb futam eredménye kiesik. A csapatok két- vagy háromfősek lehetnek, adott futamon két legjobb pilóta eredménye számít bele a csapatversenybe. Egy személy nem alakíthat csapatot!

Futamok pontozása:

1. hely: 100 pont
2. hely: 90 pont
3. hely: 85 pont
4. hely: 80 pont
5. hely: 75 pont
6. hely: 70 pont
7. hely: 66 pont
8. hely: 62 pont
9. hely: 58 pont
10. hely: 54 pont
11. hely: 50 pont
12. hely: 47 pont
13. hely: 44 pont
14. hely: 41 pont
15. hely: 38 pont
16. hely: 35 pont
17. hely: 32 pont
18. hely: 30 pont
19. hely: 28 pont
20. hely: 26 pont
21. hely: 24 pont
22. hely: 22 pont
23. hely: 20 pont
24. hely: 18 pont
25. hely: 16 pont
26. hely: 15 pont
27. hely: 14 pont
28. hely: 13 pont
29. hely: 12 pont
30. hely: 11 pont
31. hely: 10 pont
32. hely: 9 pont
33. hely: 8 pont
34. hely: 7 pont
35. hely: 6 pont
36. hely: 5 pont
37. hely: 4 pont
38. hely: 3 pont
39. hely: 2 pont
40. hely: 1 pont

Adott bajnoki futamon a B-futam sorrendje az A-futam utolsó értékelhető –a versenytáv 90%-át teljesítő- pilótája utáni sorrendet határozza meg a végső helyezések és így a megszerzett pontok tekintetében. (Tehát ha pl. 18 pilóta ér el értékelhető eredményt az A-futamon, akkor a B-futam első helyezettje a 19. helyért járó pontokat kapja meg)

A Spa-Francorchamps és a Le Mans 2 órás futamok is szimpla pontozásúak lesznek!


5. Futam
A boxutcában mindig kötelező a pitlimiter használata, ennek elmulasztása büntetést von maga után!
A futam játékban gyárilag található pályákon repülő rajttal, míg az add-on pályákon a rajt mindig álló rajttal veszi kezdetét!

A futam az eredeti pályák esetén biztonsági autó mögött a felvezető körrel kezdődik, amikor mindenki elfoglalta helyét a rajtrácson. A FELVEZETŐ KÖRBEN ELŐZNI SZIGORÚAN TILOS és büntetést von maga után! A felvezető körben mindenki igyekezzen egyenes úton, egyenletes gázadással haladni a SC mögött, valamint tartsa meg a követési távolságot az előtte haladó autóval, anélkül, hogy túlzottan megközelítené, vagy leszakadna. A felvezető körön kötelező formációt tartani, ez annyit jelent, hogy a hátul autózó pilóta autójának első vonala nem érheti el az elöl autózó pilóta autójának hátsó vonalát a gridről történő elindulástól a zöld zászlójelzésig (tehát nem lehet a legkisebb mértékben sem bemenni a másik mellé). Felvezető körön, aki nem tartja a formációt, illetve indokolatlanul lemarad az büntetésben részesül, aki elhagyja a pályát mind a négy kerékkel (akkor is ha nem a saját hibájából) az köteles félreállni és az utolsó autó mögé besorolni ezután –akkor is ha előrébb van- és már csak a mezőny végéről rajtolhat el. Ennek elmulasztása büntetési ponttal jár.

Közvetlenül a rajt előtt a pole pozícióban levő pilótának 70-90 km/ó sebességgel kell vezetnie a mögötte haladókat, minden pilótának fel kell vennie a helyét szoros, de nem veszélyes közelségben az előtte levő autóval! A rajt ún. "rolling start" (repülő rajt), és a "green flag" (zöld zászló) jelzésre indul! A RAJTNÁL ELŐZNI CSAK A START/CÉL VONAL ÁTLÉPÉSE UTÁN LEHET ennek figyelmen kívül hagyása büntetést von maga után! Előzésnek ebben az esetben az minősül, ha az előzni kívánó autó hamarabb eléri a rajt/cél vonalat!

A kötelező boxkiállás nem hajtható végre az utolsó körben, tehát minimum 1 kört meg kell tenni a boxkiállás után. Ez alól kivétel ha a versenyt valamilyen nem várt körülmény miatt a rendes futamtáv előtt leintik.
Stop & Go büntetésnél tilos tankolni vagy kereket cserélni, amikor a pilótát értesítik a rádión keresztül a büntetésről 2 körön belül ki kell menni letölteni azt. Ha valaki nem tesz eleget büntetési kötelezettségének, automatikusan diszkvalifikálja magát a futamból!
Amennyiben adott futam valamilyen oknál fogva nem rajtol el az időmérő edzés kezdete után 1.5 órával, ha a futamon elrajtoló mezőny több mint fele elveszti kapcsolatát a szerverrel a versenytáv 70%-nak teljesítése előtt, a versenyigazgatóság újraindítja, vagy későbbi időpontban rendezi meg vagy törli a versenyt. Ha a versenytáv 70%-nak teljesítése után a futamon elrajtoló mezőny több mint fele elveszti kapcsolatát a szerverrel, az utolsó teljesített körben érvényes sorrend a futam végeredménye.
Adott verseny hivatalos végeredménye a futam utáni 7. nap éjfélig kerül kihirdetésre.


6. Versenyzői magatartás a versenyeken


  • Légy tekintettel arra, hogy az interneten vagy és bizonyos szituációkat az ellenfeleid másképp látnak mint te. NE CSINÁLJ KISZÁMÍTHATATLAN MANŐVEREKET, GONDOLKODJ MIELŐTT CSELEKSZEL!
  • Használd az agyadat a füledet és a tükreidet.
  • A lag része az internetes versenyeknek, számolj vele.
  • Előzések: Ne légy türelmetlen! Ha a saját autód épségét veszélyezteted az a te bajod. Amennyiben másokat is veszélyeztetsz akkor már büntetésre is számíthatsz. A felelősség 99%-a mindig az előzni kívánó versenyző kezében van.
  • Ha úgy érzed vagy olyan gyors, mint a mögötted lévő, nyugodtan küzdj meg vele, természetesen szabályosan. Amit szigorúan tilos: idióta vonalvezetést használni, cikázni a másik előtt, blokkolni, "bezárni az ajtót". A kanyar előtt el kell döntened melyik ívet választod, a belsőt vagy a külsőt és utána ott is kell, hogy maradj. Féktávon veszélyes irányváltoztatás szigorúan tilos! Ezen szabály figyelmen kívül hagyása baleset esetén szigorított büntetést von maga után. Ha a másik ügyesebb és később fékez, sőt mi több hamarabb éri el a kanyar bejáratát akkor fogadd el hogy vesztettél. A következő kanyarban neked lesz lehetőséged előzésre. A versenyek 1.5 órásak, tehát a türelem biztos, hogy meghozza majd a sikert.
  • Lekörözések: a lekörözendő versenyző igyekezzen minél hamarabb lenyelni a békát, azaz elengedni a mögötte jövőt, hiszen ha egy kör hátrányban van már nincs értelme versenyezni az őt lekörözővel, sőt ez büntetést von maga után! A kék zászló lengetésekor a lekörözött igyekezzen ésszerűen csökkenteni versenytempóját (lehetőleg fékezés nélkül), megtartva kanyarodási / haladási vonalait, így a hátulról érkező gyorsan eldöntheti, hogy honnan és mikor akarja/tudja megelőzni. A legtöbb probléma ilyen esetben az elöl haladó váratlan reakcióiból származik. Ha a lekörözendő pilóta lemegy az ideálívről, és úgy engedi el az érkező leköröző pilótatársat, ezt hirtelen manőver és fékezés nélkül a lehető legbiztonságosabban kell megtennie!
  • Ha valakinek megsérül az autója, olyan módon hogy így az autó már nem uralható akkor köteles rögtön elhagyni a pályát és kiállni a boxba, ha az autó nem javítható és nem tudja folytatni a versenyt, be kell fejeznie a futamot! Ha valaki sérült autóval még megpróbál eljutni a boxig vagy észleli, hogy esetleg nem lesz elég a benzin, és lassabb tempóban tud csak eljutni a boxig vagy befejezni a versenyt, az rendkívül körültekintően autózzon. Ha kifejezetten lassan megy valaki, akkor a versenyvonaltól a lehető legtávolabb haladva, folyamatosan a hátulról jövő forgalmat figyelve vezessen, mert ha nagy a sebességkülönbség, szinte biztos, hogy balesettel végződik egy rossz manőver. Ilyen esetben mindig a sérült/lassabb autóval "vánszorgót" terheli a felelősség!
  • Rossz connection, lag: Amennyiben valaki lagol, vagyis nem stabil az Internet kapcsolata és így autója ugrál, és ezáltal igen komoly balesetveszélyt jelent pilótatársai számára, a szervert el kell hagynia! Ilyen esetben a Versenybíróság utasítja a lagoló pilótát a szerver elhagyására. Ebben az esetben az időmérő kezdete után a lagoló pilóta adott futamra már nem térhet vissza! A lagoló pilóta köteles a következő futamán, ahol részt vesz az időmérő kezdete előtt 30 perccel a szabadedzésen megjelenni, hogy a fórumon történt egyeztetés után versenybíróság valamely tagja a helyszínen ellenőrizhesse kapcsolatát. Ennek hiányában az időmérőn nem vehet részt.
  • CHAT STOP: az időmérő edzésen és verseny közben a chat nem engedélyezett, beszélgetni szigorúan tilos! Szabadedzéseken és a warmup alatt minimális beszéd engedélyezett. Szükség esetén chat-elni csak a versenyigazgatóság, illetve a versenybíróság tagjainak van joga. A chat-stop áthágása büntetést von maga után. Esetleges vitás helyzetek megbeszélését és elnézéskérést mindenki lebonyolíthatja a futam után a chatben, vagy más módon. Az egyetlen eset, amikor a chatstopot meg lehet szegni, ha valaki lagoló pilótát lát a pályán. Ebben az esetben röviden csak annyit kell beírni, hogy X.Y. lagol.
  • Boxból történő kihajtáskor edzés felvezető-körében, kerékcsere után, valamint kicsúszás utáni visszajövetelnél a pályára mindenki fokozottan használja a visszapillantó tükreit a gyors körön levő pilóták elengedése és a balesethelyzetek elkerülése érdekében. Különösen fontos a boxkijárat lámpajelzéseinek figyelembe vétele, amely villogó kék színnel jelzi, ha autó közeledik a versenyíven, piros jelzéskor pedig tilos kihajtani a boxutcából! Kihajtáskor a boxutca kijáratát jelző meghosszabbított fehér vonal érintése, keresztezése tilos!
    Ezen szabályok áthágása büntetéssel jár, az eset súlyosságától függően!
    Kicsúszás után TILOS keresztben visszajönni a pályára, mindenki először álljon be az aszfaltcsíkkal párhuzamosan, majd innen a tükreit figyelve, óvatosan gyorsítva - a pálya mellett, ha szükséges - maximális biztonsággal térjen vissza!
  • Szavazások: A szerveren bármilyen típusú szavazást csak a versenyigazgatóság és a versenybíróság jelen levő tagjai kezdeményezhetek, ha bármely más pilóta szavazást kezdeményez automatikusan diszkvalifikálja magát a futamból!
  • Időmérő edzésen ha valaki elrontja a gyors körét – akár úgy hogy picit hibázik, de már tudja, hogy addigi leggyorsabb idejét nem fogja tudni megdönteni - akkor köteles a mögötte érkező autók zökkenőmentes elhaladását biztosítani. Aki ezt nem teszi meg illetve feleslegesen feltart vagy szükségtelenül előzni próbál büntetést kap! Aki még nem gyakorolta be kellőképpen az adott pályát, az ezt a szabadedzésen tegye meg, az időmérő edzésre mindenki felkészülten érkezzen, hogy ne kelljen a többieknek mozgó akadályokat kerülgetni folyamatosan a pályán!
  • Pálya levágás: kötelezően 2 kerékkel a fehér vonalon belül kell mennie (a fehér vonal még a pálya része, a rázókő már nem, az egy figyelmeztető eszköz, hogy a pályát már elhagytad). Szabadon óvható, ha valaki szabálytalanságot észlel a következő hét kedd éjfélig adhatja le az erre létrehozott topikba. Vágással szerzett jogtalan előnyt kötelező a lehető legrövidebb időn és úton belül visszaadni. Ha valaki nem így jár el, illetve ha valaki egy futamon 3x is levágja a pályát és ez bármilyen módon a VB tudomására jut, akkor büntetést von maga után!


Természetesen ezek a szabályok csak általános szituációkra érvényesek, a végső döntéseket a versenybíróság hozza az adott szituációnak megfelelően.

A fentiekben nem részletezett, de a fair play és a szabályok szellemétől eltérő versenyzői magatartás az eset súlyosságától függő büntetéssel sújtható.

A futamokra becsatlakozni az időmérő edzés végéig lehet, warmup-on már nem lehet csatlakozni a szerverre.


7. Büntetések

A büntetéseket a versenybíróság hozza az elmentett szerver replay alapján. A versenybíróság automatikusan vizsgálja a felvezető-kört és a futam első körét, a további körökben csak a versenyzők által bejelentett megóvott eseteket vizsgálja meg, bár kirívó szabálytalanság esetén óvás nélkül is vizsgálhat, és hoz döntést adott szituációban. Bejelentést bármely a futamon részt vett versenyző tehet a futam utáni 2. nap éjfélig a fórumon. Versenybírósági tagot érintő incidens esetén adott versenybíró nem vehet részt esetének elbírálásában.

Büntetési pontrendszer kerül bevezetésre.
A büntetőpontok nulláról indulnak. Az összegyűjtött büntetőpontok a bajnokság végén a bajnoki pontokból levonásra kerülnek.

Büntetési pont lista:

  • versenybaleset: a versenyzők önhibájukon kívül bekövetkező baleset
  • Futamtól való távolmaradás nevezés ellenére: 5 pont
  • Chatstop megszegése: 5 pont/alkalom
  • Pitlimiter nem használata: 5 pont/alkalom
  • Pálya elhagyása 4 kerékkel a felvezető körön, majd nem áll a sor végére: 5 pont
  • felvezető kör szabályainak megszegése: 20 pont
  • pálya levágása: 5 pont /levágás (min. 15 pont)
  • Bokszutcából történő kijövetelkor fehér vonal érintése/átlépése (balesetveszélyes): 20 pont
  • leköröző feltartása: 15 pont
  • leköröző feltartása, leköröző veszélyes szituációba "kergetése": 25 pont
  • versenyző leszorítása a pályáról: 30 pont
  • baleset okozása:
    - 1 áldozat: 5 pont
    - 2-3 áldozat: 15 pont
    - 4 áldozattól: 10 alappont + 5 pont /fő (min. 30 pont)

Minősített esetek:

  • felvezető körön történő baleset okozása: 2x
  • rajtbaleset (zöld zászló megjelenésétől a rajt/cél vonalig) 2x
  • 1. körös balesetokozás 3x
  • 2-3. körös balesetokozás 2x (csak óvás után ellenőrizzük)
  • Visszaeső elkövető: 2x
  • Notórius elkövető: 1 futamos eltiltás
  • Szándékos baleset okozása, más (pl.: csapattárs) vagy a saját javára: kizárás a bajnokságból!

Fogalmak:

  • Visszaeső elkövető: az a versenyző, aki az adott futamon 3 vagy annál több, a pontrendszer hatálya alá eső szabálytalanságot elkövet!
  • Notórius elkövető: az a versenyző, aki 2 egymást követő, rajthoz állt futamán min 2-2, a pontrendszer hatálya alá eső szabálytalanságot elkövet vagy az a versenyző, aki 3 egymást követő, rajthoz állt futamán a pontrendszer hatálya alá eső szabálytalanságot elkövet!

Az alábbi ponthatárt elérő versenyzők büntetése:

  • 100 pont DQ
  • 175 pont 1 eltiltás
  • 225 pont DQ + 1 eltiltás
  • 250 pont DQ + 2 eltiltás
  • 260 pont DQ + 3 eltiltás
  • 270 pont DQ + 4 eltiltás
  • 280 pont DQ + 5 eltiltás
  • további 10 pontonként eggyel növekszik az eltiltások száma!


A versenybíróság kérheti az érintett versenyzőket, hogy nyilatkozzanak szerintük mi történt az adott versenyhelyzetben. A versenybíróság saját hatáskörében meghozza döntését (ez azt jelenti, hogy valaki rögtön súlyos büntetést is kaphat adott helyzetben) a verseny utáni 7. nap éjfélig, és a fórumon kihirdeti az adott futam hivatalos végeredményét és az esetleges büntetéseket.
Adott büntetés a pilóta azon következő futamán teljesítendő, amelyen a pilóta megjelenik, tehát egy vagy több futam kihagyása nem jelenti automatikusan a büntetés letöltését.

A Versenybíróság fenntartja a jogot, hogy bárki futamát végignézze és az óvás nélküli szabálytalanságot is büntesse.

Versenyigazgatóság: Csiki Péter, Pál Ferenc, Zizics János
Versenybíróság: Barta Tibor, Csányi Balázs, Ledzényi László, Tímár Sándor