Találatok: 1 - 2 (2 összesen)
  1. #1

    Cockpit Ergonómia

    Ötleteljünk!

    Itt a legaktívabb, és kísérletező jellegűbb a szim közösség akiket csak ismerek, ezért ide írok.
    Raktam már össze pár keretet, de még mindig nincs megfogalmazva, pontokra szedve, hogy mi a különbség a "kényelmes" vagy a "kibírhatatlan" 3 órát üldögélés a kormány előtt.
    Ötleteket várok, a végén összegezzük

    Ugye fontos az elhelyezése a kormány-pedál-szék szettnek, és állíthatósága. Képbe jön még a monitor is. Az jó hogy állíthatóra készíti az ember ezeket, de valahova csak el kell helyezni először.


    - kormány:
    Ha magasan vagy alacsonya van, messze vagy túl közel, akkor nagyon tuti hátfájást-nyakfájást okoz. Távolságra azt szokták mondani, hogy a kinyújtott kéznél a kormánykerék tetejénél legyen a csukló.
    Saját tapasztalat szerint ez messze van, ennél kicsit közelebb kell hozni. Ráadásul ha közelebb van, jobban vesz rajta fogást az ember, és jobban is érezhető számomra az autó.
    A kormánykerék dőlése meg csak pár fok legyen, nem értem gyárilag miért van majdnem 30°-os szög a kormány tengelyében (hacsak nem az íróasztalos haználat miatt).
    A magasságnál hallottam már olyat, hogy lógjon be a kormány a képernyő aljába, avagy takarja ki cockpit nézetű kormánykereket.

    - monitor
    A monitor magasságra pedig azt javasolták, hogy a horizont felett legyen kicsivel a szem magasság. Ez a kijelző felső egyharmadának szintje kb.
    A monitor távolsága a képátlótól függ talán a legjobban, (egy FullHD felbontásnak (16:9) minden képpontját akkor látja az emberi szem, ha a képernyő magasságának 3x-áról nézi maximum).
    Itt ilyen FOV- beállításról jöhetne pár jó tanács, bár elég sok játékban már mm-re beállított adatokkal javasol nekünk ideálisat. De vajon mi az elmélet.


    - ülés
    Tapasztalataim szerint az olcsó (meg még a közepes szint is, drágáról nincs tapasztalatom) verseny üléseket messziről el kell kerülni. Akármit variál az ember, olyan kényelmes sose lesz, mint egy utcai autó sofőr ülése. Jól mutat a szimun, de iszonyat nyűg hosszú távon. Sínje van, de a dőlést meg a magasságot állítani problémás, a háttámla meg ha nem dönthető, az halál.
    Szerencsére az ülés sín nagy szabadságot ad, főleg, ha egy ismerős ugrik be próbára, és el sem érné a pedálokat.
    Az ülés "párna" magasságot a monitor-kormány elhelyezéséből visszaszámolva kapni meg. De ha nem tervez elpre az ember, akkor az üléshez is lehet igazítani.


    - pedál
    Na itt mindig csődöt mondok.
    Ha egy utcai autót nézek meg, azokban eléggé az ember alá kerülnek a pedálok. Amikor lenyomja az ember fullra a gázpedált, nem lenne szabad éppen a combjának felfeküdnie az üléspárnára.
    Viszont amikor elkezdjük a pedálokat magasabbra és előrébb vinni, akkor ez az elmélet már nem játszik, inkább csak a boka dolgozik.
    Hol a bokám, hol a térdem, valami mindig elfárad, erre nincs jó matek képletem. Ráadásul a neten sincs túl sok infó róla.


    - monitor eyefinity
    Erről nem hiszem hogy sok szót lehetne beszélni, a 3 monitor közepére felállított képzeletbeli merőleges a sofőr fejét metszi - nekem ez lenne a természetes, bár...
    Olyat is láttam már, ahol ennél sokkal nagyobb szögbe meghajlítva, - a sebességérzet növelésére használva - a periférikus látómezőt lefedve "bebújik a sofőr monitorok közé".
    Ezt pár játék úgy kezeli ahogy beállítjuk, ízlés dolga lehet.
    Érdemes - amelyik játéknál nincs - driver-ből bezel compensation-t használni, eltüntetni a kereteket.


    Kérem akinek van ötlete, véleménye, ellenvetése jelezze!!!

    Hogy legyen mire hivatkozni képek...
    Csatolt képek Csatolt képek
    Utoljára módosította: pointer4; 2011. 06. 29. 12:05.

  2. #2
    Kiss Attila Versenyző Tilus logója
    Csatlakozott
    2004. 05. 06.
    Város
    Spa-Francorchamps
    Üzenetek
    3.965
    OK, pár dologhoz hozzá tudok szólni:

    Kormány:
    - Kormánydőlés szerintem annyi kell csak, hogy a kormány a vállad felé nézzen.
    - Számomra ideális a "csukló a kormány felett" távolság, van aki közelebb szeret ülni. Én nem.
    - Én is azt szeretem ha belóg a kormány a képbe

    Monitor:
    - Minél nagyobb annál jobb és nem lehet elég közel, mivel ez fogja meghatározni az elérhető reális látószöget.
    - Magassága. Na ebben BIZTOS vagyok. Pont a középső kijelző középpontjával egy sikban kéne lennie a szemednek. Ennek oda egyszerü a virtuális embered képzeletbeli szemszögéből renderelt képetsz látsz.
    - FOV azaz látószög. Ezt ugye behatárolja a monitor mérete és ha nincs egy hatalas, vagy 3 kissebb monitorod, vásznod, akkor valamilyen kompromisszumot kell hozni, de az ideális eset az lenne ha nem kellene. Minél kisebb a látószög, annál jobb a tér/távolság érzékelés, kisebb a sebességérzet, és nyilván kevesebbet látsz a "túlvilágból", ámbár...magas fovval pedig csőlátásod lesz, azaz periférikusan eltorzul minden, és roppant távolinak tünik. Itt emlékeznék meg Iracing kiváló FOV kalkulátoráról.

    Ülés:
    - Urcai recaronál egész egyszerüen nincs kényelmesebb ülés. Ennyi.
    - Ikeás fotelem vetekszik vele

    Pedálok:
    - Én pedál elhelyezésnél arra figyelek, hogy a gázt mikor teljesen felengedem akkor még lehetőleg ne legyen kicsavart poziban a bokám és amikor teljesen kinyomom se kelljen kapaszkodni utána. Részemről ennyi, nem fáj a lábam hosszabb futamok után sem, de ez annak is köszönhető, hogy számomra ideális keménységüek a pedáljaim.

    Eyefinity
    - Én is a merőlegesen látok rá az oldalsó monitorokra elvet követném, már csak az lcd-k kellemetlen oldalbetekintési tulajdonságai miatt is.
    Itt füzném gyorsan hozzá, hogy Iracing egészen egyedülálló ezen a téren, akinek 3 monitora van, ki kell próbálnia. Leírni ezt igen nehéz, de az összes többi progival ellentétben ez 3 teljesen különálló nézőpontból renderel, és kalkulátort írtak hozzá, hogy megfelelően kompenzálja a képet.
    Az eredmény. Egyszerüen tökéletes.
    Utoljára módosította: Tilus; 2011. 06. 29. 15:46.
    www.simtag.eu - WE MAKE YOU FASTER - www.simtag.eu

    Professional simulators and accessories made at the legendary Spa Francorchamps by SIMTAG sprl

Téma információ

Felhasználók akik böngészik a témát

Jelenleg 1 felhasználó böngészi ezt a témát. (0 tag és 1 vendég)

Közösségi könyvjelzők

Közösségi könyvjelzők

Hozzászólás szabályai

  • Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Mellékleteket nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •