Találatok: 1 - 11 (11 összesen)

Téma: "Ballábfék" a GPL-ben

  1. #1
    Varga Ádám 85 Regisztrált Larionov logója
    Csatlakozott
    2005. 12. 01.
    Város
    Nyíregyháza
    Életkor
    38
    Üzenetek
    1.095

    "Ballábfék" a GPL-ben

    Sziasztok!

    Azért nyitottam ezt a témát, hogy tartsak egy kis felmérést, ki milyen gyakran és hogyan használja egyszerre a féket és a gázt. Hogyan is kell rendesen alkalmazni ezt a technikát és mire jó pontosan?
    Ma mentem néhány kört a gép ellen, és egyszer az egyik kanyarban a ráfutást elkerülvén istenesen beletapostam a fékbe, de a gázról nem vettem el a lábam, és valahogy olyan jól elkaptam az arányt, hogy hathatósan lassultam is kanyarodás közben és mégsem kezdett el kitörni a hátulja. Ugye a GPL-ben mindannyian sodródunk a kanyarokban, tudok is korrigálni fékkel ha nagyon muszáj, de akkor jelentősen dolgoznom is kell a kormánnyal. A lényeg hogy nagyon meglepett a dolog, és ezek után gondoltam körbejárok a témának, és megkérdezlek titeket, hogy ki mennyire járatos ebben a dologban.
    Utoljára módosította: Larionov; 2007. 10. 08. 22:49.

  2. #2
    Jani Posta Adminisztrátor Leo67 logója
    Csatlakozott
    2004. 09. 17.
    Város
    Budapest
    Üzenetek
    9.570

    Re: "Ballábfék" a GPL-ben

    Idézet Eredetileg Larionov írta Hozzászólás megtekintése
    Sziasztok!

    Azért nyitottam ezt a témát, hogy tartsak egy kis felmérést, ki milyen gyakran és hogyan használja egyszerre a féket és a gázt. Hogyan is kell rendesen alkalmazni ezt a technikát és mire jó pontosan?
    Ma mentem néhány kört a gép ellen, és egyszer az egyik kanyarban a ráfutást elkerülvén istenesen beletapostam a fékbe, de a gázról nem vettem el a lábam, és valahogy olyan jól elkaptam az arányt, hogy hathatósan lassultam is kanyarodás közben és mégsem kezdett el kitörni a hátulja. Ugye a GPL-ben mindannyian sodródunk a kanyarokban, tudok is korrigálni fékkel ha nagyon muszáj, de akkor jelentősen dolgoznom is kell a kormánnyal. A lényeg hogy nagyon meglepett a dolog, és ezek után gondoltam körbejárok a témának, és megkérdezlek titeket, hogy ki mennyire járatos ebben a dologban.
    Háttööö, te nem így szoktál kanyarodni?
    Grand Prix Legends We Are.
    F1 1955 / 1965 / 1966 / 1967 / 1968 / 1969 · F2 1967 · GT 1967 · CanAm 1966 / 1971
    Groundhog GPL Weekly - www.formulado.hu/weekly

  3. #3
    Varga Ádám 85 Regisztrált Larionov logója
    Csatlakozott
    2005. 12. 01.
    Város
    Nyíregyháza
    Életkor
    38
    Üzenetek
    1.095

    Re: "Ballábfék" a GPL-ben

    Idézet Eredetileg Leo67 írta Hozzászólás megtekintése
    Háttööö, te nem így szoktál kanyarodni?
    Úgylátom nem sikerült tökéletesen megfogalmaznom mit akarok. Szóval: Ricsitől, Szeglettől már jópárszor láttam ilyet, és az optimális is az lenne ha kb a kanyar közepéig fékeznék, és onnan jöhetne a gáz. De a GPL-ben ezt elég nehéz kivitelezni, én nagyjából úgy vezetek, hogy a kanyar közepéig besodródok,(talán még a kanyarodás kezdetén használom minimálisan a féket) ott egy pillanatra betapad az autó, és onnan ellenkormánnyal nyomom a gázt. Fékezésnél egy kis gázzal lehet stabilizálni az autót, ha vészesre fordul a helyzet. A kérdésem lényegében az lenne, hogy egy kis gázzal meg lehet e csinálni, hogy a kanyar közepéig fékezek, vagyis, hogyan csinálják a nagyok?

  4. #4
    Soós Gyula Regisztrált Ocean logója
    Csatlakozott
    2006. 10. 17.
    Város
    Debrecen
    Életkor
    44
    Üzenetek
    4.987

    Re: "Ballábfék" a GPL-ben

    Idézet Eredetileg Larionov írta Hozzászólás megtekintése
    Sziasztok!

    Azért nyitottam ezt a témát, hogy tartsak egy kis felmérést, ki milyen gyakran és hogyan használja egyszerre a féket és a gázt. Hogyan is kell rendesen alkalmazni ezt a technikát és mire jó pontosan?
    Ma mentem néhány kört a gép ellen, és egyszer az egyik kanyarban a ráfutást elkerülvén istenesen beletapostam a fékbe, de a gázról nem vettem el a lábam, és valahogy olyan jól elkaptam az arányt, hogy hathatósan lassultam is kanyarodás közben és mégsem kezdett el kitörni a hátulja. Ugye a GPL-ben mindannyian sodródunk a kanyarokban, tudok is korrigálni fékkel ha nagyon muszáj, de akkor jelentősen dolgoznom is kell a kormánnyal. A lényeg hogy nagyon meglepett a dolog, és ezek után gondoltam körbejárok a témának, és megkérdezlek titeket, hogy ki mennyire járatos ebben a dologban.
    Csatlakozom Janihoz: nem gondoltam volna, hogy egy élpilótának ez meglepetés .
    Én úgy emlékszem akkor kellett ezt a technikát reflex-szerűvé tennem, amikor elhagytam a 85/30-as default difi beállítást. Mert egy merészebbel igencsak táncol az autó féktávon, kormánnyal azt pedig nem tudod megfogni. Marad hát a gázpedál
    Én egyébként magamon olyan hibákat veszek észre, hogy egyszer-egyszer túl sok gázt is nyomok fékezéskor, és így romlik a fékhatás. Van amikor pedig beblokkol valamelyik első, akkor pedig nem segít a gáz sem.

    Z
    ORRO

    OO=[][]=OO

    GPLRank: all the laptimes are GREEN!

    "A GPL fizikai modellje egy csoda." - Carrol Smith

  5. #5
    Soós Gyula Regisztrált Ocean logója
    Csatlakozott
    2006. 10. 17.
    Város
    Debrecen
    Életkor
    44
    Üzenetek
    4.987

    Re: "Ballábfék" a GPL-ben

    Idézet Eredetileg Larionov írta Hozzászólás megtekintése
    Úgylátom nem sikerült tökéletesen megfogalmaznom mit akarok. Szóval: Ricsitől, Szeglettől már jópárszor láttam ilyet, és az optimális is az lenne ha kb a kanyar közepéig fékeznék, és onnan jöhetne a gáz. De a GPL-ben ezt elég nehéz kivitelezni, én nagyjából úgy vezetek, hogy a kanyar közepéig besodródok,(talán még a kanyarodás kezdetén használom minimálisan a féket) ott egy pillanatra betapad az autó, és onnan ellenkormánnyal nyomom a gázt. Fékezésnél egy kis gázzal lehet stabilizálni az autót, ha vészesre fordul a helyzet. A kérdésem lényegében az lenne, hogy egy kis gázzal meg lehet e csinálni, hogy a kanyar közepéig fékezek, vagyis, hogyan csinálják a nagyok?
    De jó, hogy mire leírtam ezt a sokmindent, elmondtad mit szeretnél valójában kérdezni
    Szóval ezesetben nemtom, ilyet én nem tudok. De Imola nagyon alkalmas lesz tanulni, mert van két féktáv ahol ugyancsak kanyar is van. 1 jobbra és 1 balra is.

    Z
    ORRO

    OO=[][]=OO

    GPLRank: all the laptimes are GREEN!

    "A GPL fizikai modellje egy csoda." - Carrol Smith

  6. #6
    Szegletes Gábor Regisztrált SzegletG logója
    Csatlakozott
    2005. 02. 17.
    Város
    Pest
    Életkor
    36
    Üzenetek
    1.506

    Re: "Ballábfék" a GPL-ben

    Nagyon érdekes amit mondasz, de szerintem kanyar "közepéig" te is fékezel, nem? Ne mondd, hogy oda csak "besodródsz"! Pl. Dijon első kanyar, tipikusan az, ahol a féket finoman, de végig használni kell, esetleg a legvégén engedheted fel, és az utolsó pár "fokot" már csak egy nagyobb gázelvétellel abszolválod. De nézz RA-t, az mindent elárul. Ha nagyobb tempóval esünk be a kanyarba, és mégsem sodródunk kintebb, akkor csinálod rosszul, ha meg nem, akkor csak rosszul érzed.

    Érdekes különben, nemrég hallottam, hogy Orivel Reinhold pl. egy tengelyként használja a gázt és a féket, ő nem is tud egyszerre két pedált nyomni... Setupjai gyanúsak voltak, mindig nagy első fék, de azért ezt nem gondoltam volna a Honda Rank vezetőjéről.

    Akkor te hogy vetted a Dijon T1-et? Nekem edzésen 50-es fékkel nem csak féktávon, de még a kanyar bejárati szakaszán is rendszeresen gumicsíkot hagytak a hátsó kerekek, ezt csak nem oldottad meg gázadás nélkül? Hasonló áll megtankolt autóval, 52-es fékkel a futamra is.

    Szóval rengeteg technika létezik. Én csak az RA-t tudom javasolni, ott látszik, ha kanyarbejáraton lassabb vagy, ha pedig lassabb vagy, akkor nagyobb tempóval is meg lehetne kezdeni a bekanyarodást, a kanyar csúcspontjáig nagyobb tempóról is le lehetne fékezni, és ilyenkor a te fékezési technikáddal van a gond, abban a szakaszban, amikor az autó egyszerre fékez és fordul. Persze ez mind csak arra az esetre áll, amikor az apex sebességed egyforma a másik körrel, és a kigyorsításod is jó.

    A jó fékezési technikát szerintem a "száraz" pályákon lehet elsajátítani, mint a silverstone-i jobbosok, vagy pl. Kyalami T1. Másik nagy iskolapélda Monza. Lesmo 1-2, és Parabolica. De persze hiába a jó befékezés, ha nem tudsz belőle úgy kigyorsítani, ahogy kéne, Monza erre is megtanít, ezért nagyon jó.

    Szóval nézni kell az RA-t, és ahogy Ricsi mondja, menni, aludni rá, és menni.

    Érdekes és talán hasznos volna GPL-hez egy olyan patch, ami mutatná a tengelyeket, mint LFS-ben, gáz, fék, kuplung. Szintén jó volna valami olyan, ami neten mutatná replaynél a másik emberek Pribluda adatait, látnád a kerékhőmérsékletét pl. És amit még nagyon rég óta hiányolok, a nemzeti színű startzászló. : )
    Utoljára módosította: SzegletG; 2007. 10. 09. 02:14.
    Visszavonult GPL-es.
    GPLRank | Visszajátszások, beállítások



    Kihűlt a csirke, a szaftja hideg...

  7. #7
    Krajsek Milán Regisztrált Krajsek Milán logója
    Csatlakozott
    2007. 03. 18.
    Város
    Pécs
    Életkor
    43
    Üzenetek
    1.336

    Re: "Ballábfék" a GPL-ben

    Idézet Eredetileg SzegletG írta Hozzászólás megtekintése
    Érdekes és talán hasznos volna GPL-hez egy olyan patch, ami mutatná a tengelyeket, mint LFS-ben, gáz, fék, kuplung. Szintén jó volna valami olyan, ami neten mutatná replaynél a másik emberek Pribluda adatait, látnád a kerékhőmérsékletét pl. És amit még nagyon rég óta hiányolok, a nemzeti színű startzászló. : )
    Azt olvastam valahol nemrég, hogy a replay adatok sajnos nem tartalmazzák a gáz/fék/kuplung pedál állását. Magyarul, csak az van benne, ami feltétlenül szükséges. Valószinűleg a gumihőmérséklet sincs benne, és ha jobban megnézzük a felfüggesztés is elég furán viselkedik visszajátszásoknál.

    Ádámnak: Imola kanyarban-féktáv-jainál, szerintem az fontos még, hogy jó ütemben válts vissza. Én mindíg alap kb. 15% gázzal fékezek (és emiatt újabban 48-49 a fék), és gázfröccsel váltok vissza, ez nekem azért jött be mert bátrabban és előbb tudok visszapakolni (van aki tud két sebességet egyszerre). Ha megvan az a tempó amivel már túljutok a kanyar első harmadán, onnan a lassítás nagyrészét már a motorfékre bízom (dijon T1). Egyenlőre azzal küzdök, hogy ne kezdjek túl korán kigyorsításba, de elég nehezen tudom visszafogni magam.
    Kiváncsian várom Ricsi leírását, a fékezési technikájáról!

  8. #8
    Jani Posta Adminisztrátor Leo67 logója
    Csatlakozott
    2004. 09. 17.
    Város
    Budapest
    Üzenetek
    9.570

    Exclamation Re: "Ballábfék" a GPL-ben

    Nunnini GPL Foolishness - ma már nem elérhető - honlapjának egy oldalát feltettem az egyéb letöltésekhez. Khm, két éve tervezem lefordítani... Ebben van pár okosság. Sajnos csak ez az egy oldal van meg... Azért nagy köszi Budás Petinek, akitől kaptam anno!

    http://hungpl.hsw.hu/letoltes.php?cat=egyeb
    Grand Prix Legends We Are.
    F1 1955 / 1965 / 1966 / 1967 / 1968 / 1969 · F2 1967 · GT 1967 · CanAm 1966 / 1971
    Groundhog GPL Weekly - www.formulado.hu/weekly

  9. #9

    Re: "Ballábfék" a GPL-ben

    Nekem anno úgy magyarázta GH hogy féktávon pici gáz (nagyon kicsi) és majdnem full fék így elérhető a maximális fékhatás. Kanyarodás közben rugdosom "pumpálom a gázt". Így egy kormánymozdulattal abszolválható kanyar és 95-98% os gázzal jövök ki. Én így csinálom.
    GPLRank
    Monster Of GPLRank


    Racing is in my blood. . .it's part of my life

    You think you have a limit. . . You also touch this limit then something happens and you can push harder than ever before. . .


    www.orionraceteam.com


  10. #10
    Pechnig Rezső Regisztrált Pechnig Rezső logója
    Csatlakozott
    2004. 11. 16.
    Város
    Budapest
    Életkor
    54
    Üzenetek
    2.514

    Re: "Ballábfék" a GPL-ben

    Én sosem nyomom egyszerre a gázt és a féket.
    Szimpla egy bit es az agyam.
    Vagy igen,vagy nem.
    Régi,jo PUNK mondás egy jo találkozora:A szemetet mindig összfujja a szél !

  11. #11
    Varga Ádám 85 Regisztrált Larionov logója
    Csatlakozott
    2005. 12. 01.
    Város
    Nyíregyháza
    Életkor
    38
    Üzenetek
    1.095

    Re: "Ballábfék" a GPL-ben

    Úgy látom sikerült érdekes témát felvetnem, mert ahogy olvasgatom a hozzászólásokat úgy veszem észre, hogy "mindenki másképp csinálja"! Még Ricsire én is kíváncsi vagyok, hogy ő hogyan csinálja.

Téma információ

Felhasználók akik böngészik a témát

Jelenleg 1 felhasználó böngészi ezt a témát. (0 tag és 1 vendég)

Közösségi könyvjelzők

Közösségi könyvjelzők

Hozzászólás szabályai

  • Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Mellékleteket nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •