• Új időszámítás - GT1 World Championship Abu Dhabi

    Melléklet 4506Hétvégén került megrendezésre az FIA GT sorozatból lett GT1 World Championship első fordulója. A minden téren jelentős változásokon átesett sorozat hozta az elvárt színvonalat: csodaszép versenymasinák, legendás versenyzők, izgalmas csaták. Igen, megérdemelten szerepelhet az autós világbajnokságok szűk listáján!


    14 bajnoki szezon után idén világbajnokságként folytatja pályafutását az FIA GT sorozat. A 10 fordulóból álló bajnokságra 6 márka, 12 csapat, 24 autó, és 48 pilóta nevezett. Az eddig megszokott kategóriákra osztott versenyeket felejtsük el, 24 GT1-es géposztályú masina küzd mostantól az egyéni és csapatbajnoki címért. A mezőnyben az eddigi években domináns Maserati és Corvette mellé visszatért a Lamborghini és az Aston Martin, valamint a tavaly még csak teszt jelleggel elinduló Ford és a Nissan. Pilóták terén sem kell szégyenkezniük a rendezőknek. Mika Salo, Romain Grosjean, Ricardo Zonta, Karl Wendlinger, Michael Bartels, csak hogy azokat említsem, akik az F1-et is megjárták. De mi is változott az autókon kívül? Sok minden...
    Az eddig megszokott időmérő plusz egy 120 perces futam rendszer megszűnt, ehelyett a Forma1-ből ismert háromlépcsős időmérőt vezették be. Ezt követi egy 60 perces időmérő-verseny, amely a következőképpen néz ki: az időmérő sorrendjében repülőrajttal indul a mezőny, a 25. és 35. perc között kötelező pilóta- és kerékcsere, a tankolás az idei szezontól az F1 mintájára megszűnt. Az időmérő futam első három helyezettje kap 3, 2, illetve 1 pontot. Az időmérő futamot követi a szintén 60 perces bajnoki futam. Az időmérő futam beérkező sorrendjében szintén repülőrajttal indul a mezőny, a boxkiállásokra ugyanazok a szabályok érvényesek, viszont itt már az első nyolc autó kap pontot a korábbi 10-8-6-5-4-3-2-1 pontozási rendszerrel.
    Erre a drasztikus módosításra az SRO (Sephan Ratel Organization - Stephan Ratel az FIA GT Bernie Ecclestone-ja, csak jobb...) elmondása szerint nézők és a televíziós közvetítések miatt volt szükség. Lássuk be, jó döntés volt, 24 GT1-es autó 60 percig élethalál küzdelmet vív a pályán és a televíziós társaságoknak sem kell agyalniuk, hogy hogyan adjanak el 120 perces -egyébként 120 izgalmas percet- futamot, ami nem Forma1.

    Lássuk mi is történt a Yas Marina pályán!
    Melléklet 4507A éjszaka rendezett időmérő a már tavaly is szereplő Matech csapat Ford GT autójáról szólt. Natacha Gachnang, a női páros versenyzője borzolta a kedélyeket egy hatalmas balesettel. A bajnokság leghosszabb egyenesének végén fékhiba miatt 200 km/h-s sebességgel frontálisan a falnak ütközött, de viszonylag "szerencsésen", egy lábtöréssel megúszta az ütközést a 22 éves svájci lány. Így a csapat 1 autóval folytatta hétvégét, nem is akárhogyan! A pole-t végül az Andreas Zuber/Marc Hennerici páros szerezte meg a Phoenix Racing Corvette-jével.

    Az időmérő futam rajtja kalandosra sikeredett. Először a Vitaphone Racing autója forgott meg a második helyen, majd egy Aston Martin elvitte a hátulját. Ezek után viszont gond nélkül ment a látványos harc minden pozícióért. Érdemes kitérni a Grosjean/Mutsch párosra, akik a 11. pozícióból rajtolva 60 perc alatt a Zuber/Hennerici kettős mögé, a 2. helyre repítették a Matech Fordot.
    Melléklet 4508A bajnoki futamon azonban a Ford rajtolt az élről, mivel mind 4 Corvette 10 rajthelyes büntetést kapott a szabálytalan súlyozás miatt. A verseny első harmadában az első négy helyen négy márka küzdött, de a boxkiállások idejére Zonta-ék Lamborghini-e 7 mp-re leszakadt a Ford-Maserati-Corvette triótól. A kötelező pilóta- és kerékcserét követően Romain Grosjean elképesztő tempót diktálva növelte előnyét a riválisokkal szemben. Mögötte a futamvégi hajrában az utolsó helyről rajtoló(!) Mike Hezemans/Andrea Piccini páros végül megelőzte a 3. helyen autózó Bartels/Bertolini vezette Viaphone Maseratit, így a dobogóra a Matech csapat egyetlen talpon maradt Fordja mellé a Pheonix Racing két pilótapárosa állhatott a 2. és 3. fokra.

    Melléklet 4509

    Az elképesztően látványos és izgalmas szezonnyitót Silverstone követi majd május 2-n, a vadonatúj vonalvezetéssel, mely egyben az első versenyhétvége lesz, melyet az új pályán rendeznek.

    A hétvégi futam (és egyébként élőben az összes) itt tekinthető meg teljes egészében, ingyenesen: http://gt1world.com/gt1tv

    Egyéni bajnokság:

    1 Romain Grosjean CHE 31
    1 Thomas Mutsch GER 31
    2 Andreas Zuber AUT 26
    2 Marc Hennerici GER 26
    3 Andrea Bertolini ITA 16
    3 Michael Bartels GER 16
    4 Andrea Piccini 15
    4 Mike Hezemans NED 15
    5 Ricardo Zonta BRA 10
    5 Rafael Daniel BRA 10
    6 Miguel Ramos PRT 8
    6 Enrique Bernoldi BRA 8
    7 Bert Longin BEL 6
    7 Matteo Bobbi ITA 6
    8 Peter Kox NED 4
    8 Christopher Haase DEU 4
    9 Alexander Margaritis GRK 2
    9 Altfrid Heger GER 2
    10 Xavier Maassen NED 1
    10 Alex Müller GER 1


    Csapatbajnokság:

    1 Phoenix Racing / Carsport DEU 41
    2 Matech Competition CHE 31
    3 Vitaphone Racing Team DEU 24
    4 Reiter DEU 14
    5 Triple H Team Hegersport DEU 8
    6 Mad-Croc Racing BEL 1
    Komment 10 Komment
    1. mikkkka logója
      mikkkka -
      Porsche-Ferka azért kellene, meg a Saleen is. LMS-ben lesznek már csak? Az autókat gyengítették (GT1), vagy mi a változás az eddigiekhez képest?
    1. Niebel Zoltán logója
      Niebel Zoltán -
      Idézet Eredetileg Palesz írta Hozzászólás megtekintése
      Nem tűnik rossznak. A 24, 8 meg stb órások nekem kicsit túl hosszúak.
      Emmá jobban bejön.
    1. Palesz logója
      Palesz -
      Idézet Eredetileg mikkkka írta Hozzászólás megtekintése
      Porsche-Ferka azért kellene, meg a Saleen is. LMS-ben lesznek már csak? Az autókat gyengítették (GT1), vagy mi a változás az eddigiekhez képest?
      Porsche-Ferka a GT2 európa-bajnokságon, és LMS szériákban tovább pörögnek, a Saleen marad a nemzeti bajnokságoknak, meg az európai LMS-ben, de ott is csak egyedül volt ex GT1-es, Amerikában már nincs is GT1 kategória, pont a VB miatt.
      A Maserati-t és a Corvette-et hangyányival visszabutították, a Ford, Nissan, Lambo, Aston már az új szabályok szerint épített masinák.
    1. neilszab logója
      neilszab -
      Én nem értem ezt az időmérő-verseny dolgot...

      1 órán keresztül folyamatosan mennek és versenyeznek egymással, csak hogy eldöntsék a bajnoki futam rajtsorrendjét? Na aza ciki, ha itt kiesik vki... nekem nagyon az jön le, hogy itt azért annyira nem érdemes gyilkolni egymást és kockáztatokat vállalni.
    1. mikkkka logója
      mikkkka -
      Idézet Eredetileg Palesz írta Hozzászólás megtekintése
      Porsche-Ferka a GT2 európa-bajnokságon, és LMS szériákban tovább pörögnek, a Saleen marad a nemzeti bajnokságoknak, meg az európai LMS-ben, de ott is csak egyedül volt ex GT1-es, Amerikában már nincs is GT1 kategória, pont a VB miatt.
      A Maserati-t és a Corvette-et hangyányival visszabutították, a Ford, Nissan, Lambo, Aston már az új szabályok szerint épített masinák.
      Néztem az oldalon -amit amit belinkeltél, a kocsik adatait és ott a Corvette-t 650le-nek, a Ford GT-t 560le-nek írják. Az 90 le különbség, ami nem kevés, mégis a GT nyert . Nem lehet hogy nyomdahiba ? Vagy ezeket a gyártók adják meg 'valszeg, ők meg azt mondanak amit akarnak..(-e?)
    1. Palesz logója
      Palesz -
      Idézet Eredetileg neilszab írta Hozzászólás megtekintése
      Én nem értem ezt az időmérő-verseny dolgot...

      1 órán keresztül folyamatosan mennek és versenyeznek egymással, csak hogy eldöntsék a bajnoki futam rajtsorrendjét? Na aza ciki, ha itt kiesik vki... nekem nagyon az jön le, hogy itt azért annyira nem érdemes gyilkolni egymást és kockáztatokat vállalni.
      Nekem a közvetítésben nem az jött le, hogy nagyon óvatoskodnának. Majd meglátjuk, hogyan alakul a későbbi futamokon!
    1. Palesz logója
      Palesz -
      Idézet Eredetileg mikkkka írta Hozzászólás megtekintése
      Néztem az oldalon -amit amit belinkeltél, a kocsik adatait és ott a Corvette-t 650le-nek, a Ford GT-t 560le-nek írják. Az 90 le különbség, ami nem kevés, mégis a GT nyert . Nem lehet hogy nyomdahiba ? Vagy ezeket a gyártók adják meg 'valszeg, ők meg azt mondanak amit akarnak..(-e?)
      Én is néztem, szerintem ezek gyártói adatok a nyers motorerőről. Ami nekem gondot okoz, az a pontok kiszámolása. Az alapján, ami az oldalon található szabályzatban van (amit én is kiírtam), sehogy nem jönnek ki ezek a pontok. Próbáltam agyalni, hogy esetleg már itt is az új pontrendszer van, azzal se jött ki. Variáltam a régit-újat futamonként különböző módon, úgy se jön ki... 10+22=31, hülyeség. 25+2 szintén, 8+25 szintén, 20+10, megint nem...
    1. mikkkka logója
      mikkkka -
      Idézet Eredetileg Palesz írta Hozzászólás megtekintése
      Ami nekem gondot okoz, az a pontok kiszámolása. Az alapján, ami az oldalon található szabályzatban van (amit én is kiírtam), sehogy nem jönnek ki ezek a pontok. Próbáltam agyalni, hogy esetleg már itt is az új pontrendszer van, azzal se jött ki. Variáltam a régit-újat futamonként különböző módon, úgy se jön ki... 10+22=31, hülyeség. 25+2 szintén, 8+25 szintén, 20+10, megint nem...
      Na, én is próbáltam a csapat pontokat kiszámolni, de egyáltalán nem jön ki...

      A pontozás:
      Qualifying Race:
      1st: 3 p 2nd: 2 p 3rd: 1 p
      Championship Race:
      1st: 10 p 2nd: 8 p 3rd: 6 p 4th: 5 p 5th: 4 p 6th: 3 p 7th: 2 p 8th: 1 p

      A csapat első:
      1. Phoenix Racing / Carsport hivatalosan: 41 pont

      QUALY-RACE:
      1. 13 Zuber / Hennerici Corvette Z06 1:00:34.886 +0 - ez nekik 3 pont
      16. 14 Hezemans / Piccini Corvette Z06 1:00:39.733 +4.847 - 0 pont

      RACE:
      2. 13 Zuber / Hennerici Corvette Z06 1:01:37.953 +23.061 -8 pont
      3. 14 Hezemans / Piccini Corvette Z06 1:01:41.377 +26.485 -6 pont

      Ez 17 pont összesen és akkor is csak 34 ha megduplázom, 'mer hogy ketten vannak/autó. A 41 pont hogy jött ki nekik? Mit nem vettem észre ?

      Egyéniben ugyanezek hivatalos pontjai:

      2. Andreas Zuber AUT -26 pont
      2. Marc Hennerici GER -26

      4. Andrea Piccini -15
      4. Mike Hezemans NED -15

      Hogy jönnek ki ilyen pontok, amikor egy futamon max 13 pont érhető el , ha valaki a qualy-t és a racét is megnyeri.
    1. Palesz logója
      Palesz -
      Megvan, legalábbis wikipedia-n ezt találtam, ez alapján minden pont kijön. Csak akkor a kérdés, hogy ez milyen rendszer? Se nem a régi FIA, se nem az új... Na mind1, eddig ez működik, de nem írom át a cikket egyelőre, amíg hivatalos megerősítést nem kapok. Mert a hivatalos oldalon, a hivatalos szabályban egyáltalán nem ez van! Vagy írjam, vagy mind1? Állásfoglalást várok...

      A időmérő futam pontjai: 8-6-4
      Bajnoki futam: 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1
    1. mikkkka logója
      mikkkka -
      Idézet Eredetileg Palesz írta Hozzászólás megtekintése
      Megvan, legalábbis wikipedia-n ezt találtam, ez alapján minden pont kijön. Csak akkor a kérdés, hogy ez milyen rendszer? Se nem a régi FIA, se nem az új... Na mind1, eddig ez működik, de nem írom át a cikket egyelőre, amíg hivatalos megerősítést nem kapok. Mert a hivatalos oldalon, a hivatalos szabályban egyáltalán nem ez van! Vagy írjam, vagy mind1? Állásfoglalást várok...

      A időmérő futam pontjai: 8-6-4
      Bajnoki futam: 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1

      Állásfoglalásom :
      Így már tényleg kijön, de ez így gagyi, hogy most ennyire megy az önreklám, aztán meg ilyen nyilvánvaló hibákat hagynak a hivatalos oldalon.
  • Motorsport futamok