• Curitiba, ahogy Norbi látta

    A WTCC mezőnye az ide évre jelentősen átalakult. Pilóták mentek, pilóták jöttek, gyártók kiszálltak (SEAT, Lada), új privát csapatok érkeztek. A változások ellenére Curitiba mégis hozta az évek óta jól bevált Muller-Tarquini nyer papírformát. Nekünk, magyaroknak mégis egész mást jelentett ez a szezonkezdés!Melléklet 4308

    A bajnokság első fordulója után bizonyossá vált, amitől a rutinos pilóták és csapatok rettegtek -nem alaptalanul. Komolyan kell idén számolni egykori szimulátoros versenyzőtársunkkal és csapatával, Michelisz Norbival és a Zengő Dension Team-el!
    Norbira és a csapatra már a pénteki teszt alkalmával felfigyelt a mezőny és sajtó. Újoncként, új pályán lenyűgöző teljesítményt nyújtott, még akkor is, ha valami apróság mindig hátráltatta! Lássuk, hogy látta Ő maga a hétvégét!


    (AP) Gratulálunk Norbi a brazíliai teljesítményedhez! Röviden hogy jellemeznéd az első benyomásaidat a hétvégéről?

    (MN) Köszönöm szépen! Érdekesen indult. Eleve három napot utaztunk egy helyett, de akkor úgy voltunk vele, ha ilyen szerencsétlenül kezdődik, akkor biztos sikeresebben fog folytatódni, de ezúttal ez nem jött be. Igazából a csapatból mindenki elégedett, csak én ennél azért egy picivel többet vártam, főleg az időmérő első szakasza után, amikor éreztem azt, hogy akár az első, vagy a második sorért is harcolhatunk, így picit csalódásként éltem meg ezt a pusztán pontszerzést. Bár az lett volna a lényeg, hogy mindkét futamot befejezzem lehetőleg pontszerző helyen, ez sikerült, mégis úgy érzem, hogy több is lett volna benne.

    (AP) A sajtó így is nagyon felfigyelt rád, már pénteki teszt után, a Q1-ben pedig két világbajnokot is megelőztél legjobb seatosként!

    (MN) Igen. Jól sikerült és az autó is nagyon jó volt mindaddig, amíg sajnos nem történt ez a pici incidens. Utána mindkét versenyen 100%-on mentem, alig hibáztam a köreimen, és mégis kaptam körönként 1-2 tizedet (Tiago) Monteiro-tól és (Michel) Nykjær-tól, ezt bentről az autóból nem volt túl jó megélni úgy, hogy tudtam, normális esetben fel tudom venni velük a lépést. Mégsem biztos, hogy ez most így nagyon rossz volt, mert van plusz motiváció a következő versenyekre, és be tudjuk bizonyítani, hogy valójában nem ez az erősorrend, mint ami a nyitóhétvégén kialakult.

    (AP) Ez biztosan betudható az autód sérülésének. Valójában hogyan is történt a diffúzorsérülés? A Q2-es kicsúszásod következtében, vagy az már egy következménye volt a bajnak?

    (MN) A Q2-ben a Q1-ből megmaradt használt gumikkal kezdtem az első körömet és a 8-as kanyar kijáratánál az első körön nagyon picit lecsúsztam, majd a pályára visszatérve egy aszfaltozott rész nagyon nagyot dobbantott az autón és ott már megsérült az alja. Én nem vettem észre, de később mondták, a közvetítésben is ki volt írva, hogy az 5-ös autó elhagyott valami alkatrészt. A boxba visszatérve nem igazán gondoltam, hogy bármi probléma lehet az autóval, mert a levezetőkörben nem mentem gyorsan, így nem éreztem a különbséget. Mikor a végén kimentem az igazán gyors körömre éreztem, hogy a gyors kanyarokban nincs igazán tapadásom. Ennek következtében a 7-es kanyarba egy picit lassabban is mentem be, mint a használt gumis körön, és mikor fordultam volna jobbra úgy keresztbe állt az autó, hogy egyszerűen nem tudtam megfogni, de már előtte is összeszedtem egy minimális hátrányt. Én tényleg mindent megtettem, hogy egy jó kört fussak, de már nem volt 100%-os az autó.Melléklet 4309

    (AP) Ezek után az 1. versenyre megérkezett még az eső is… Ez hogyan érintett benneteket?

    (MN) Amíg nem volt nagy sebesség, és vizesek voltak az ívek az első 3-4-5 körben, addig nagyon jól tudtam tartani a tempót a többiekkel, viszont onnantól kezdve, hogy kialakult egy száraz csík a pályán, borzasztóan alulkormányzottá vált az autó, hogy ez mennyire volt köszönhető a diffúzornak, azt nem tudom, de tény, hogy nagyon nehéz volt vezetni. Nagyon kellett vigyázni a gumikra, mivel az alulkormányzottságnak köszönhetően pont abba az irányba mentem, hogy még jobban koptak a gumik. Ez így már egy ördögi kör volt, amiből nem tudtam kikecmeregni, nyilván ennek is köszönhető, hogy a végén már olyan versenyzők is megelőztek, akiknek alapesetben nem lett volna szabad.

    (AP) Igen, pont a futam végén szimulátoros versenybíróként nem tartottam túl etikusnak, hogy (Fredy) Barth a sikánt átvágva, ezzel lendületet szerezve előzött meg. Ezt az esetet Te belülről hogy érzeted?

    (MN) Beszéltem vele az eset után, és elmondta, hogy büntetésre számít, mivel nem volt jogos az átvágás, hiszen ugyanazzal a féktávval, ugyanazzal a sebességgel érkeztünk az 1. kanyarhoz, tehát azt sem lehet mondani, hogy 10 méterrel rövidebb féktávot vett. Ha én el tudtam fordulni azzal a sebességgel, neki is el kellett volna tudnia. Egyébként a versenyzői eligazításon közölték is, hogy aki átvágja a sikánt, az köteles utána lassítani. Ez jelen esetben nem történt meg, és büntetés sem volt. Én nem akartam óvni, végül nem is óvtunk, de valóban egy kicsit gyanús volt. De igazából nem azon az 1 ponton múlt hétvége, úgyhogy nem is idegesítettem magam sokáig rajta.

    (AP) A második versenyen remek rajt után az első két körben megtorpant az autód. Mi történt?

    (MN) Volt egy szenzor-gond, ami miatt a turbónyomás nem volt megfelelő, (Augusto) Farfus is ennek köszönhetően tudott olyan egyszerűen elmenni mellettem, mivel a célvonalon 10 km/h-val, vagy talán egy kicsit többel is lassabb volt az autóm, utána pedig bekerültem 4 autó közé, ekkor (Tiago) Monteiro egy kicsit megpöckölt a 3-as kanyar kijáratánál, aminek következtében lecsúsztam a fűre. Ekkor még hárman-négyen megelőztek. Mire azonban (Sergio) Hernandez-t és (Franz) Engstler-t megelőztem, a többiek már annyira elmentek, hogy nem tudtam őket elkapni. Elég kellemetlen érzés volt egyedül autózni, próbálni a maximumot nyújtani és mégis azt látni, hogy csak ugyanannyit tudok menni ezzel az autóval, mint az előttem levők, vagy még 1-2 tizeddel lassabbat. De lényeg, hogy pontszerző helyen értünk be!

    Melléklet 4310

    (AP) A tempódat látván nem érezted furcsának, hogy ’véletlenül’ pont Neked nem jutott egy tartalék diffúzor, ami azért megkönnyítette volna a versenyeket?

    (MN) Nagyon furcsa, hogy nem hoznak el egy ilyen alkatrészt. Szinte mindig cserélni kell, amikor az autó lökhárítói sérülnek, mivel elég törékeny alkatrész. Tavaly majdnem minden futamon cserélni kellett valamelyik autón az 5 közül. Írásos nyoma soha nem volt annak, hogy nincs ilyen alkatrész, csak közölték, hogy „Sajnáljuk, nem tudtunk ilyen alkatrészt hozni, elnézést!” Én nem akarom az ördögöt a falra festeni, de simán lehet, hogy hibát követtek el amikor feladták az alkatrészeket a konténerben. Bízom benne, hogy többet nem lesz cserére szükség, de ha mégis elkövetek ilyen hibákat, akkor lesz pótalkatrész!

    (AP) És az autód ilyenkor hol pihen? Hazakerül Magyarországra, vagy elmegy a SEAT központjába, esetleg azonnal a következő helyszínre?

    (MN) Úgy néz ki a történet, hogy április közepén fog megérkezni a konténer Amsterdamba, onnan kamion viszi Barcelonába a SEAT Sporthoz, ott csinálnak egy ellenőrzést, kijavítják a hibákat és megy is tovább Marokkóba.

    (AP) Ebből akkor látszik, hogy biztos nem lesz pótolva a mexikói futam.

    (MN) Lehet lesz pótolva, de biztos nem akkor, amikor eredetileg lett volna. Arról is szó volt, hogy esetleg kora ősszel a japán futam előtt pótolják valamelyik pályán, de még semmi nem biztos. Úgy néz ki, hogy pótolva lesz, de nem most, és nem tudjuk, hogy hol!

    Köszönöm szépen ezt a néhány információt! Eredményes felkészülést, és sok sikert kívánunk a marokkói futamra!


    A hétvége teljes eredménytáblázata itt elérhető!
    Komment 3 Komment
    1. Wega logója
      Wega -
      Hajrá Norbi! Csak így tovább, lesz még dobogó bőven!
    1. Pál Ferenc logója
      Pál Ferenc -
      Köszönjük, nagyon jó cikk!
    1. Csecse logója
      Csecse -
      Jo alany, jo kérdezö.
  • Motorsport futamok